موارد علمی

5 راهکار ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن به میزان قابل توجهی از میکرومانیسم ها جلوگیری می کند، اما برخی اوقات هم شکست میخورد. یک میکروب به بدن حمله کرده و شما را بیمار می کند. آیا میتوان در این فرایند مداخله کرد و سیستم ایمنی بدن را تقویت نمود؟

برای ایجاد یک سیستم قوی نیاز است تا سبک زندگی‌تان را تقویت کنید مثلا رژیم غذایی‌تان را تغییر دهید یا داروهای ویتامین خاصی استفاده کنید. در ادامه تمامی مواردی که به تقویت و بالا بردن سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند را با هم بررسی می کنیم.

آیا میتوان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟

تقویت سیستم ایمنی بدن و کارهایی که میتوانند ارتباط مستقیم با واکنش بدن داشته باشند، بسیار زیاد است. در واقعا سیستم ایمنی بدن یک مکانیزم است که از بدن در برابر هزاران عوامل بیماری‌زا از قبیل میکروب، ویروس، انگل، باکتری، سم و … که هر از گاهی به بدن حمله می کنند، طراحی شده است.

در یک تعریف ساده‌تر سیستم ایمنی بدن عوامل یاری دهنده در بدن هستند که توان مبارزه بدن در برابر انواع بیماری های مختلف را افزایش می دهند.

اگر روش های صحیحی برای تقویت و افزایش سیستم ایمنی بدن انتخاب شود، میتواند بسیار سودمند و مفید باشد. طبیعتا زمانی که سیستم ایمنی بدن ارتقا پیدا کند و تقویت شود، بدن عملکرد بهتری در برابر بیماری‌ها و حملات خواهد داشت.

چرا باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

تمامی اعضای بدن توسط یک سیستم ایمنی قدرتمند مدیریت و محافظت می‌شود. اگر سیستم ایمنی بدن عملکرد صحیح و سودمندانه‌ای نداشته باشد بدیهی است که یک ویروس یا میکروب به سادگی میتواند بدن را از پای درآورد. بنابراین باید تقویت سیستم ایمنی بدن بطور روزانه امری ضروری و ایده مناسب است.

با توجه به تحقیقات انجام شده توسط محققین سیستم ایمنی بدن و سبک زندگی ارتباط مستقیمی با هم دارند. عواملی مانند ورزش کردن، سن، تشنج های روانی، تغذیه و استرس و …از جمله مواردی هستند که میتوانند سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهند. حتما تا بحال دیده‌اید افرادی در اطرافمان هستند که مدام به بیماری ها مبتلا شده و بدنشان تحت تاثیر میکروب‌ها و ویروس‌های مختلف قرار میگیرد و برخی دیگر دیر به دیر بیمار می شوند، این موضوع به تقویت سیستم ایمنی بدن این افراد بازمیگردد.

باید باور کنیم که هیچ راه حل جادویی وجود ندارد که بتواند بدن از تمامی بیماری مسون کند اما به کمک راهکارهایی میتوان از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرد و یا حداقل کمترین آسیب در هر بیماری به بدن وارد شود. مواردی مانند نبود تهویه هوا، آلودگی های مضر، میکروب ها، ویروس ها، محیط ناسالم، رژیم غذایی نامناسب و … عواملی هستند که میتوانند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کنند.

بهترین راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن

بهترین و موثرترین روش برای تقویت سیستم ایمنی بدن گام برداشتن در یک دستورالعمل صحیح است. با اینکار تمامی ارگان های بدن عملکرد صحیح از خود نشان داده و به راحتی تحت تاثیر ویروس یا میکروبی قرار نمیگیرند.

اولین راه محافظت از بدن و تقویت مداوم آن از راه دهان و بزاق دهان آغاز می شود که دارای خاصیت ضد میکروبی مانند آلفا امیلاز و لاکتوفرین است؛ بنابراین میکروب های کمتری میتوانند از آن عبور کنند. اگر میکروب یا ویروسی بتواند از بزاغق دهان عبور کند در مرحله بعدی باید با اسید هیدروکلریک معده روبرو شود.

تمامی موارد گفته شده به این منظور است که متوجه پیچیدگی سیستم ایمنی بدن شوید. با بالا رفتن اطلاعاتتان در رابطه با چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن میتوانید به طور منحصر بفردی ایمنی بدن با افزایش دهید. در ادامه نگاهی به روش های تقویت سیستم ایمنی بدن می اندازیم.

 

1.داشتن خواب کافی

یکی از بهترین و مهمترین روش ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن، داشتن خواب کافی است. این امر به گونه‌ای مهم است که اگر فرد به میزان کافی نخوابد یا خواب کم کیفیتی داشته باشد در معرض ابتلا  به بیماری های گوناگون قرار خواهد گرفت. طبق تحقیقات انجام شده افرادی که به اندازه یا بیش از حد معمول میخوابند کمتر به بیماری سرماخوردگی دچار خواهند شد.

بهتر است بدانید : راه های جلوگیری از سرماخوردگی

بنابراین به اندازه خوابیدن یکی از مطمئن ترین و بهترین راهکارها برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. همچنین افرادی که به بیماری مبتلا هستند برای بهبود سریع‌تر به استراحت بیشتری نیاز دارند.

 

2.رعایت بهداشت و نکات ایمنی

همانطور که گفته شد اولین محافظت بدن از دهان شروع می شود و ما همه چیز را برای خوردن توسط دستان به دهان میبریم. بنابراین آسان ترین راهکار برای تقویت سیستم ایمنی بدن شستن دست هاست. همچنین با ضدعفونی کردن لباس ها و سطوح نیز میتوان تا میزان زیادی آلودگی های محیط را از بین ببرد.

 

3.رژیم غذایی سالم برای تقویت سیستم ایمنی بدن

غذاها میزان سوخت و ساز مورد نیاز بدن برای حفظ عملرد مناسب سیستم ایمنی بدن را فراهم می‌کنند. برای تامین مواد مغذی بهتر است از سبزیجات و میوه‌ها استفاده کنید. مخصوصا میوه هایی که سرشار از ویتامین های C و D هستند و نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز تاثیر بسزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند.

اگر نمیتوانید هر ماده غذایی را مصرف کنید و محدودیت غذایی دارید بهتر است مکمل ها را در برنامه غذایی‌تان جا دهید. داروسازها بهترین مشاور برای استفاده از مکمل های غذایی هستند.

 • ویتامین C باعث تولید گلبول های سفید و همچنین بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند. بروکلی، پرتقا، کیوی، لیمو و انواع توت ها جز مواد غذایی حاوی ویتامین C هستند.
 • ویتامین D باعث ارتقاء سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت های تنفسی می شود. نور خورشید و برخی از غذاها و مکمل ها گزینه مناسبی برای تامین ویتامین D موردنیاز است.
 • روی به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی میتواند در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. گوشت قرمز، مرغ، آجیل و لبنیات مواد غذایی هستند که شامل روی می‌باشند.
 • H2O نوشیدن آب را هرگز فراموش نکنید. آب رسانی به مغز یکی از موارد مهم برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن است. نوشیدن روزانه 8 لیوان آب را حتما در برنامه خود جای دهید. این میزان شامل قهوه، چای، آبمیوه و … خواهد شد.

 

برای خرید انواع مکمل ها و مکمل های ورزشی به سایت دارومارکت مراجعه کنید.

 

4.کاهش استرس

استرس یکی از عوامل مهم در بروز انواع بیماری هاس. استرس بیش از حد باعث تولید هورمونی به نام کورتیزل بیش از حد مجاز می شود که باعث غلبه به سیستم ایمنی بدن خواهد شد. بنابراین به کمک روش های مختلف استرس را از خود دور کنید. از جمله این روش ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نفس عمیق
 • ماساژ
 • مراقبه
 • ورزش
 • استراحت در بین کار یا ورزش
 • اختصاص زمانی از روز به انجام کارهای لذتبخش
 • صحبت با خانواده و دوستان

 

5.ورزش

در نهایت ورزش مادر تمامی کارهاست. نه تنها باعث بهبود خواب و استرس می شود بلکه یکی از قدرتمندترین روش ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن به شمار میرود.

فعالیت های بدنی به بهبود حرکات ریه و کاهش چربی در مجاری هوایی کمک می کند. همچنین با افزایش گلبول های سفید، بهبود گردش خون و عملکرد قلبی عروقی میتواند تاثیر مثبتی بر تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

فراموش نکنید که هرگونه ورزش بهتر از بی تحرکی است. حتما نیاز به رفتن به باشگاه یا خرید وسایل گران قیمت و هزینه کردن ندارید، در خانه یا فضای بیرون با انجام چند حرکت و حتی پیاده روی میتوانید سیستم ایمنی بدن را به میزان زیادی تقویت کنید.

 

با نزدیک شدن به فصل سرما بهتر است تا روش های تقویت ایمنی بدن را به کار بگیریم تا میزان آسیب دیدگی و ابتلا به بیماری هایی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی را به حداقل برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *