پوست،مو و ناخن

8 روش مراقبت از پوست در برابر آفتاب

مراقبت از پوست در برابر آفتاب

همه ما تجربه رفتن به پارک، کوهنوردی، قدم زدن و این موارد را داشته‌ایم. مراقبت از پوست در برابر آفتاب از جمله کارهایی است که هر فرد باید در خارج از خانه انجام دهد. مخصوصا در فصل تابستان که قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید بسیار مضر است.

زمانی که خورشید در وسط آسمان قرار دارد و نور خورشید مستقیما در حال تابیدن است، به دلیل اشعه فرابنفش بیشتری تاثیر منفی بر پوست را دارد. اما چه راه حلی برای مراقبت از پوست در برابر آفتاب پیشنهاد می کنید؟ چه مواردی را به کار بگیریم تا کمترین آسیب بر پوست وارد شود؟ در این مرحله است که به فکر مراقبت از پوست خواهید افتادید و به دنبال روش هایی برای آسیب کمتر هستید.

نگران نباشید! ما در ادامه این مقاله تمامی روش‌های مراقبت از پوست در برابر آفتاب را بررسی کرده‌ایم. برای مراقبت و آسیب کمتر به پوست‌تان تا انتها همراه ما باشید.

 

مزایای نور آفتاب

قطعا شما هم این جمله را شنیده‌اید که “در نور آفتاب ویتامین دی بدن تامین می شود” و دلیل آن عدم وجود ویتامین دی بطور طبیعی در اکثر غذاهاست. اما با توجه به پیشرفت های به دست آمده در هم در اکثر غذاها میتوان ویتامین دی را یافت و هم اینکه قرص‌های ویتامین دی در داروخانه‌ها موجود است. بنابراین قرار گرفتن در معرض نور خورشید آن هم بطور مستقیم اصلا گزینه خوبی برای دریافت ویتامین دی نمی باشد.

حتی قرار گرفتن در برابر نور آفتاب به قدری خطرناک است که انواع روش های مراقبت از پوست در مقابل خورشید ارائه شده است تا افراد دچار بیماری های پوستی نشوند.

با اینحال بسیاری از مردم از قرار گرفتن در هوای آزاد و استفاده از نسیم خنک و نور آفتاب لذت میبرند اما باید مراقبت های لازم جهت آسیب کمتر به پوست را انجام دهند تا از آفتاب سوختگی جلوگیری کنند.

 

قرار گرفتن در برابر آفتاب چه خطراتی به همراه دارد؟

مهمترین خطر در زمان قرار گرفتن در برابر نور خورشید، آفتاب سوختگی است. اگر یک پوست آفتاب سوخته را در زیر میکروسکوپ بررسی کنید متوجه خواهید شد که سلول های پوستی و عروق خونی شدیدا آسیب دیده‌اند.

از جمله عوارض آفتاب سوختگی در صورت تکرار میتوان به مواردی مانند چروکیده شدن، خشک شدن، تغییر رنگ و سایر موارد اشاره نمود. اگر پوست‌تان آفتاب سوخته شود احساس کلفتی می کنید، اما در واقعیت این است که پوست در این مدت بسیار آسیب‌پذیر است.

یکی دیگر از مهمترین خطرهای قرار گرفتن در برابر آفتاب، افزایش خطر ابتلا ب سرطان پوست است که در حال حاضر رایج‌ترین نوع سرطان میباشد. به گفته پزشکان یکی از موثرین روش‌ها برای جلوگیری از بروز سرطان پوست، قرار نگرفتن در معرض مستقیم نور خورشید است.

 

مراقبت از پوست در برابر آفتاب

 

روش های مراقبت از پوست در برابر آفتاب

عاملی که سبب آسیب پوست در نور خورشید می‌شود، پرتوهای نامرئی اشعه خورشید است که بیشترین آسیب را به پوست دارد. بهترین روش برای مقابله با این آسیب‌ها قرار نگرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید است؛ مخصوصا زمانی که آفتاب در وسط آسمان قرار دارد. در مناطقی مانند ساحل، اقیانوس‌ها، استخرهای روباز خورشید در زاویه مستقیم‌تری قرار دارد، افراد این مناطق حتی در برف هم دچار آفتاب سوختگی می‌شوند.

در صورتی که در این مناطق زندگی می کنید، برای مراقبت از پوست و جلوگیری از آسیب جدی بهتر است تا حد امکان در طول روز از منزل خارج نشوید. اما اگر مجبور به خروج هستید بهتر است برای مراقبت از پوست در برابر آفتاب نکات زیر را رعایت کنید:

از سایه ها حرکت کنید

زمانی که از منزل خارج میشوید، از درختان به عنوان محافظ استفاده کنید و در سایه ها قرار داشته باشید. در صورتی که در ساحل هستید میتوانید از چترهای بزرگ برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده نمایید.

کرم ضدآفتاب برای مراقبت از پوست فراموش نشود!

ترکیب کرم های ضدآفتابی به گونه‌ای است که از آسیب پوست در برابر نور آفتاب جلوگیری می‌کند. از کرم ضدآفتاب به صورت لوسیون یا اسپری میتوانید استفاده کنید که هر یک عیار متفاوتی دارد. به این ترتیب که هرچقدر عیار کرم ضدآفتاب بیشتر باشد یعنی قدرت بیشتری برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید را دارد.

بهتر است هر سه سال یکبار کرم ضدآفتاب خود را تعویض کنید و به هیچ عنوان از کرمی که تاریخ مصرف آن گذشته است، استفاده نکنید. کرم های ضدآفتاب را از فروشگاه های محصولات آرایشی و بهداشتی معتبر تهیه کنید. برای خرید کرم ضدآفتاب بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید تا محصولی مناسب پوستتان خریداری کنید:

  • کرمی را انتخاب کنید که عیار حفاظتی آن حداقل 15 یا بیشتر از آن باشد.
  • اکثر اوقات کرم های ضدآفتاب دارای طیف وسیعی هستند تا از پوست شما در برابر پرتوهای فرابنفش و فروسرخ خورشید محافظت کند.
  • همیشه 15 دقیقه قبل از خروج از منزل کرم ضدآفتاب را استفاده کنید و تمامی نقاط پوست را بمالید.
  • اشعه فرابنفش خورشید میتواند از ابرها عبور کند، پس حتی در روزهای خنک و ابری هم از ضدآفتاب استفاده کنید. (پرتوهای خورشید حتی میتوانند از برف نیز عبور کنند)
  • هر دوساعت یکبار خارح از آب کرم ضدآفتاب را استفاده کنید. اگر از کرم های ضدآفتاب ضدآب استفاده می کنید باز هم این نکته را در نظر بگیرید.

 

لباس مناسب با رنگ های روشن بپوشید

بهتر است از لباس هایی استفاده کنید که تا حد امکان نقاط مختلف بدن را بپوشاند. پلی استر یا کتان بهترین جنس ها برای روزهای گرم تابستان است و از برخورد پرتوهای خورشید به بدن جلوگیری می کند. لباس هایی با رنگ های روشن و تیره میتوانند اشعه‌های خورشید را برگردانند. در صورتی که قصد شنا را دارید بهتر است پس از اتمام شنا سریعا لباسی خشک به تن کنید زیرا لباس های خیس محافظتی در برابر نور خورشید انجام نمی دهند.

 

مراقبت از پوست در برابر آفتاب

 

از کلاه برای مراقبت از پوست صورت استفاده کنید

کلاه باعث می شود تا سر و صورت شما در برابر پرتوهای خورشید محافظت شود. کلاه های لبه‌دار حداکثر محافظت را دارند و سبب جلوگیری از آسیب دیدگی می‌شوند. کلاه هایی که جنس مواد سنگینی مانند کتان را دارند، مناسب هستند. جنس سبک کلاه‌ها میتواند نور خورشید را به راحتی عبور دهد.

در زمان استفاده از کلاه ها، مخصوصا کلاه بیس بال باز هم از کرم ضدآفتاب برای صورت، گردن، پشت گوش‌ها و … استفاده کنید تا دچار سوختگی نشوید.

 

محافظت از چشم‌ها، مهمترین نکته!

به کمک عینک های آفتابی دید وسیع‌تری نسبت به فضا خواهید داشت. به کمک عینک های آفتابی در فضای باز امکان مبتلا به آب مروارید به حداقل میرسد. مهمترین نکته در زمان خرید عینک آفتابی، اطمینان از این نکته است که از ورود پرتوهای فرابنفش و فروسرخ به داخل چشم جلوگیری کند. اکثر عینک های آفتابی این استاندارد را دارند.

 

مراقبت از پوست کودکان در برابر نور خورشید

به دلیل حساسیت کودکان زیر 6 ماه، نباید زیر نور آفتاب قرار بگیرند و به مراقبت ویژه نیاز دارند. اگر مجبور به خروج از منزل هستید حتما کودکتان را در سایه قرار دهید و از کلاه برای حفاظت استفاده کنید. از لباس هایی استفاده کنید که نور خورشید را از خود عبور ندهند.

 

 

حمام آفتاب و استفاده از لامپ آفتابی برای مراقبت از پوست ممنوع!

واقعیت این است که پرتوهای فرابنفش در هنگام حمام آفتاب برای پوست بسیار مضر هستند. در مواردی افراد از لامپ مخصوص برنزه کردن استفاده می‌کنند که با ساطع کردن پرتوهای فرابنفش و فروسرخ سبب دو آسیب جدی به پوست می‌شود. همین امر خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش خواهد داد. بنابراین برای مراقبت از پوست حمام آفتاب را فراموش کنید.

یکی دیگر از خطرات حمام آفتاب بروز ملانوما در افراد زیر 30 سال است. متخصصین پوست به هیچ عنوان حمام آفتاب یا لامپ مخصوص برنزه کردن را توصیه نمی کنند. برای برنزه کردن پوست بهتر است از لوسیون های مخصوص استفاده کنید.

 

عوارض جانبی داروها را مطالعه کنید

برخی از داروها عوارضی را به همراه دارند که سبب افزایش حساسیت پوست نسبت به نور خورشید می‌شود و نیاز است تا مراقبت از پوست را بیش از پیش رعایت کنید. دارویی از جمله آنتی بیوتیک، داروهای ضد التهاب، داروهای مخصوص کنترل فشار خون، داروهای ضد قارچ و برخی از انواع داروهای شیمیایی در این دسته قرار میگیرند.

از از این دسته داروها استفاده می کنید بهتر است مراقبت از پوست در برابر آفتاب را جدی بگیرید تا پوستتان را از خطرات ناشی از آن محافظت کنید.

 

جمع بندی

با توجه به اینکه این مسافرت ها در فصل تابستان افزایش پیدا می کند و از طرفی تابش نور خورشید بیشتر از سایر فصول سال است، بهتر است مراقبت از پوست در برابر آفتاب را کاملا جدی بگیرید. خطرات ناشی از آفتاب سوختگی میتواند بسیار حاد باشد. موارد فوق را در هنگام خروج از منزل رعایت کنید تا از آسیب های شدید پرتوهای خورشید جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *