موارد علمی

کراتوم چیست؟

کراتوم یک مکمل گیاهی است که بیشتر برای کمک به ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد. در خصوص استفاده از این مکمل گیاهی باید احتیاط های لازم را در نظر گرفت. زیرا در مواردی این مکمل برای بدن دارای عوارض جانبی است و گاهی نیز ممکن است اعتیاد آور باشد.

کراتوم چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا تا به حال در مورد کراتوم چیزی شنیده اید؟ کراتوم در واقع یک درخت استوایی است که برگ های آن یک سری تغییرات ذهنی برای انسان به وجود می آورند. به طور کلی ترکیبات این مکمل گیاهی تقریبا اعتیادآور و محرک است به همین علت باید گفت در مصرف این مکمل گیاهی باید احتیاط کرد. خوب است تا بدانید این مصرف مکمل اعتیادآور قانونی است! آیا میدانید به چه علت؟ زیرا سازمان غذا و دارو آمریکا برای این مکمل یک توصیه سلامت عمومی صادر کرده است. به همین علت شما می توانید این مکمل گیاهی را از کلیه داروخانه های آنلاین و معتبر کشور تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید، کراتوم یک درمان پردرد است! در واقع یعنی این مکمل گیاهی برای ترک اعتیاد موثر می باشد اما در مواردی نیز خودش اعتیادآور است. تقریبا می توان گفت تمام کسانی که به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارند، برای ترک اعتیاد به درد مفاصل و دردهای شدیدی مبتلا می شوند. این دردها تاثیر بسیار منفی بر روحیه و ترک اعتیاد آنها دارد. به همین علت مصرف داروهای تسکین دهنده درد در این دوران توصیه می شود. یکی از این داروهای تسکین دهنده، کراتوم است که البته عوارض خاص خودش را نیز دارد.

کراتوم چه فوایدی دارد؟

همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم، کراتوم یک مکمل گیاهی است که به تسکین درد در معتادان کمک زیادی می کند. از آنجایی که این مکمل گیاهی توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تاییدیه گرفته است، استفاده از آن به درمان یک سری مشکلات کمک می کند. در ادامه به بررسی فواید این مکمل گیاهی می پردازیم.

 

 

 • تسکین درد مفاصل ناشی از ترک اعتیاد

یکی از مهمترین فواید این مکمل گیاهی، کمک به تسکین درد مفاصل ناشی از ترک اعتیاد است. این مکمل گیاهی به دلیل ترکیباتی که دارد، دردهای ناشی از ترک اعتیاد را تسکین می دهد و به معتادان برای ترک کردن مخدرهای مختلف کمک می کند.

 • کمک به درمان زردی و یرقان

از دیگر ویژگی های این محصول، کمک به درمان زردی و یرقان است. طبق تحقیقاتی که روی افراد بیمار انجام شده است، استفاده از این محصول زردی و یرقان را برطرف کرده و بیماران را از پیوند کبد بی نیاز می کند.

 • افزایش سطح انرژی

یکی دیگر از فواید کراتوم برای بدن، کمک به افزایش سطح انرژی است. کسانی که از این مکمل گیاهی که هم خانواده گیاه قهوه است، استفاده کرده اند، ادعا داشتند که مصرف آن به بالا بردن سطح انرژی شان کمک زیادی کرده است.

 • کمک به بهبود خلق و خو

از آنجایی که این گیاه دردهای بدنی را کاهش می دهد و به افزایش سطح انرژی کمک می کند، در نتیجه باعث کمک به بهبود خلق و خو نیز می شود.

 • کمک به ترک اعتیاد

یکی دیگر از کاربردهای این مکمل گیاهی، کمک به ترک اعتیاد است. کسانی که به مخدرهایی نظیر متامفتامین، کوکائین و هروئین اعتیاد دارند، می توانند با استفاده از این مکمل گیاهی آنها را ترک کنند. زیرا این مکمل به ترک اعتیاد کمک زیادی می کند و اثرات منفی اعتیاد در بدن را کاهش می دهد.

 • ضد استرس و افسردگی

استرس و افسردگی یکی از مشکلات بسیار شایعی در بین افراد است که گاهی کیفیت زندگی را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد. ممکن است گاهی استرس باعث به وجود آمدن بسیاری از بیماری ها و مشکلات دیگر شود. به همین علت بهتر است تا علائم آن در بدن برطرف شود. از دیگر فواید کراتوم برای بدن، برطرف کردن استرس است. این مکمل گیاهی برای درمان افسردگی نیز بسیار موثر می باشد. در صورتی که در مراحل اولیه استرس و اضطراب از این مکمل استفاده شود، هم به درمان آن کمک می کند و هم از بروز افسردگی در بدن جلوگیری می نماید.

 • ضد سرطان خون

یکی از شایع ترین انواع سرطان در ایران، سرطان خون است. سرطان خون در صورتی که پیشرفت کند، بسیاری از اندام ها و ارگان های دیگر بدن را نیز به خود درگیر می کند. مصرف این مکمل گیاهی از بروز اختلالاتی همچون سرطان خون در بدن جلوگیری می کند.

 

 

 

 • بهبود دهنده حافظه

ترکیبات موجود در این مکمل گیاهی باعث کمک به بهبود وضعیت حافظه می شوند. این مکمل به تقویت حافظه کمک زیادی می کند و تا حد مطلوبی باعث تقویت حافظه و افزایش یادگیری می شود.

 • کاهش دهنده سطح قند خون

مصرف کراتوم برای کسانی که قند خون دارند، توصیه می شود. زیرا این مکمل گیاهی پایین آورنده سطح قند خون در بدن است. ترکیبات موثر موجود در این مکمل گیاهی از بالا رفتن سطح قند خون در بدن جلوگیری می کنند و به کنترل و کاهش قند خون در بدن کمک زیادی می کنند.

با وجود فواید و مزایایی که این مکمل گیاهی برای بدن دارد، هنوز تحقیقات مبنی بر مضر بودن یا مفید بودن کراتوم تکمیل نشده است و در حال بررسی می باشد. با این حال این مکمل گیاهی مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا می باشد و فروش و مصرف آن غیر قانونی نیست.

کمی از مضرات کراتوم بدانیم

همانطور که در بخش ابتدایی نیز به این موضوع اشاره کردیم، کراتوم درمانی است که خودش به نوعی درد به حساب می آید. این مکمل گیاهی به دلیل ترکیباتی که دارد، ممکن است اعتیاد آور باشد. البته نحوه و مقدار مصرف این مکمل گیاهی در بروز عوارض یا فواید آن بی تاثیر نیست. اما در حالت کلی باید این را در نظر بگیرید که در کنار فواید، عوارضی نیز برای این مکمل تعریف شده است. در ادامه این بخش به بررسی عوارض آن می پردازیم

 • مشکلات تنفسی

در صورتی که از کراتوم بیش از حد استفاده شود، احتمال ابتلا به مشکلات تنفسی وجود دارد. این مکمل گیاهی در مواردی ممکن است اختلالات و مشکلات تنفسی برای افراد به وجود بیاورد. به همین علت باید در مصرف آن احتیاط های لازم را به عمل آورد.

 

 

 • بالا بردن ضربان قلب

همانطور که در بخش های قبلی به این موضوع اشاره کردیم، گیاه کراتوم جزو گیاهان محرک و نشاط آور به حساب می آید. به همین علت احتمال بالا رفتن ضربان قلب وجود دارد. بنابراین کسانی که بیماری های قلبی و عروقی دارند، باید با احتیاط و مشورت پزشک این مکمل را استفاده کنند.

 • کاهش اشتها

طبق مطالعات و تحقیقاتی که بر روی این مکمل گیاهی انجام شده است، یکی از عوارض استفاده طولانی مدت از این مکمل، کاهش اشتها می باشد. ممکن است این مکمل احساس سیری کاذب به افراد بدهد و به دنبال آن کاهش اشتها به وجود بیاید. در صورت استفاده طولانی مدت و کاهش اشتها، کاهش وزن و گاهی کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن به وجود می آید.

 • یبوست

گاهی ممکن است به دنبال استفاده از کراتوم، یک سری مشکلات گوارشی مانند یبوست به وجود بیاید. یبوست در صورتی که تداوم پیدا کند، مشکلات متعددی برای بدن به وجود می آورد. به همین علت در صورتی که افراد زمینه قبلی در مورد ابتلا به یبوست دارند، باید از این مکمل با احتیاط استفاده کنند.

 • خشکی دهان

استفاده از این مکمل گیاهی ممکن است باعث خشکی دهان و کم شدن ترشح بزاق دهان می شود. بنابراین برای استفاده از این مکمل باید به این موضوع توجه داشته باشید.

 • اختلالات کبدی

به طور کلی اصلی ترین ضرر استفاده از کراتوم، ابتلا به اختلالات کبدی است. این مکمل گیاهی در صورتی که برای مدت طولانی استفاده شود، بر عملکرد کبد تاثیرات منفی می گذارد و باعث از کار افتادن کبد و عدم تصفیه خون در بدن می شود. بنابراین در صورتی که مشکلات کبدی دارید، از این محصول حتما با تجویز و مشورت پزشک استفاده کنید.

سخن پایانی

کراتوم یک مکمل گیاهی و از خانواده گیاه قهوه است. این مکمل گیاهی دارای فواید و مضرات خاص خودش است. اما به طور کلی این مصرف این مکمل قانونی است و توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شده است. بهتر است تا قبل از استفاده از این مکمل گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که پس از استفاده از این مکمل گیاهی با عوارض جانبی خاصی روبرو شدید، بهتر است تا مصرف این مکمل را قطع کنید و فورا به پزشک مراجعه کنید. مصرف کراتوم باید با احتیاط های لازم صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.