مولتی ویتامین

10 راه برای افزایش وزن که باید رعایت کنیم؟

اگرچه اولین چیزی که به هنگام صحبت در مورد رژیم غذایی به ذهن می رسد، کاهش وزن است اما برای افزایش وزن نیز باید یک برنامه غذایی مناسب اعمال شود. کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی فقیر و ناسالم خود دلیلی بر عدم افزایش وزن سالم است که در اینجا به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

اگرچه اولین چیزی که به هنگام صحبت در مورد رژیم غذایی به ذهن می رسد، کاهش وزن است اما برای افزایش وزن نیز باید یک برنامه غذایی مناسب اعمال شود. کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی فقیر و ناسالم خود دلیلی بر عدم افزایش وزن سالم است که در اینجا به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. اگر مشکلی برای سلامتی فرد وجود نداشته باشد که مانع افزایش وزن شود، با برنامه ریزی مناسب غذایی و جبران کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن می توان به وزن ایده آل رسید. برای داشتن اندامی متناسب، کمک گرفتن از متخصصان تغذیه و رعایت برخی قواعد ضروری است. برای کسب اطلاعات سودمند و آگاهی از نکاتی در مورد ترفندهای افزایش وزن سالم تا انتها با ما همراه باشید.

برای افزایش وزن سالم، اولین قدم این است که بفهمید آیا مشکلی در سلامتی شما وجود دارد که از افزایش وزن تان جلوگیری می کند یا خیر؟

در این باره اول از همه باید با متخصص داخلی یا غدد مشورت کرد. پس از انجام معاینات پزشکی توسط پزشک، مشخص می شود که آیا شرایط فیزیولوژیکی وجود دارد که از افزایش وزن جلوگیری می کند یا خیر. اگرچه دلیل اصلی این موضوع ممکن است ژنتیکی باشد، اما شرایطی مانند اختلالات سیستم روده، پرکاری غدد تیروئید، استرس، مشکلات اختلال خوردن و فعالیت بدنی زیاد نیز می تواند باعث ضعف شود.

اضافه وزن نیز باعث بیماری های بسیاری می شود

میزان ضعف در بدن با محاسبه شاخص توده بدنی که در تشخیص چاقی استفاده می گردد، اندازه گیری می شود. اگرچه این میزان بر اساس سن و جنسیت افراد متفاوت است، اما مقادیر پایین آن برای افراد زیر 18 سال نشان دهنده ضعف بدن می باشد. کمبود وزن و توده چربی کافی باعث مشکلات سلامتی مانند تضعیف سیستم ایمنی، بیماری های ناشی از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی، ریزش مو، شکستن ناخن ها، بی نظمی قاعدگی در زنان و بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی می شود.

برای افزایش وزن شکلات و پاستا نخورید!!

رژیم های افزایش وزن، با در نظر گرفتن میزان ضعف و مشکلات جانبی سلامت، به صورت کاملا تخصصی برنامه ریزی می شوند و حاوی مواد غذایی سالم برای افزایش وزن هستند. در این رژیم ها پرخوری، دریافت کالری و کربوهیدرات های اضافی، خوردن بیش از حد چربی های مضر، خوردن انواع مواد غذایی قبل از خواب و … نه تنها توصیه نمی شوند بلکه ممکن است برای افزایش وزن موثر هم نباشد. در حین تلاش برای افزایش وزن، درست مانند رژیم های کاهش وزن، اصل اساسی این است که وزن «سالم» به دست آورید. با خوردن غذاهای ناسالمی همچون شکلات و پاستا، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بدنی شما جبران نخواهد شد و به جای وزن گرفتن سالم ممکن است دچار چاقی در بخش هایی از بدن از جمله شکم شوید که تناسب و زیبایی اندام شما را تحت تاثیر سوء قرار می دهد. علاوه بر این، استفاده بیش از حد از این مواد غذایی ناسالم و مضر باعث تجمع چربی ها در رگهای خونی، مشکلات قلبی، اختلال در عملکرد کبد و … می شود که هر یک از این موارد خود می توانند مشکل سلامتی بزرگی محسوب شوند.

توصیه هایی مهم برای افزایش وزن سالم

در اینجا 10 توصیه مهم برای افزایش وزن سالم متذکر می شویم. با رعایت این نکات کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن شما جبران شده و می توانید افزایش وزن سالمی را در بدن خود شاهد باشید.

  • آغاز سالم روز

روز خود را با 2 لیوان آب ولرم یا یک لیوان آب ولرم و یک لیوان شیر یا کفیر (نوشیدنی حاصل از تخمیر شیر) ساده شروع کنید. به محض اینکه از خواب بیدار شدید، این کار را انجام داده و آن را به یک عادت تبدیل کنید. این کار باعث سلامت دستگاه گوارش شما نیز می شود و با دفع مواد زاید از بدن به صورت مرتب می توانید با میل و اشتهای بالایی وعده های غذایی خود را در طول روز نوش جان کنید.

  • خوردن صبحانه را فراموش نکنید

اشتها آورترین وعده غذایی برای کسانی که می خواهند چاق شوند، صبحانه است. حتی اگر نمی توانید یک وعده غذایی کامل برای صبحانه خود درست کنید، جایگزین هایی مانند تخم مرغ و 1 موز کوچک، 1-2 برش پنیر، 1-2 کف دست نان نیز جایگزین یک صبحانه کامل و سالم خواهند شد.

  • حتماً وعده‌های غذایی اصلی ناهار و شام را بخورید

به دلیل داشتن مشغله کاری، مسافرت، آماده شدن برای حضور در یک جلسه یا مهمانی نباید مصرف ناهار یا شام خود را فراموش کنید. برای وزن گرفتن توصیه می کنیم ناهار یا شام خود را با غذای اصلی شروع کنید، نه با سوپ!

  • میزان پروتئین لازم روزانه خود را کامل دریافت کنید

برای افزایش وزن سالم به عنوان مثال، اگر شما 45 کیلوگرم وزن دارید، باید 60 گرم پروتئین در روز مصرف کنید. غذاهای حیوانی غذاهایی هستند که سرشار از پروتئین می باشند. (60 گرم پروتئین را می توان از 1 تخم مرغ + 2 برش (60 گرم) پنیر + 1 لیوان شیر یا کفیر + 1 کاسه ماست (300 میلی لیتر) + 150 گرم گوشت یا مرغ یا ماهی دریافت کرد.

  • کربوهیدرات های پیچیده را جایگزین انواع تصفیه شده نمایید

هنگام مصرف کربوهیدرات ها، انواع پیچیده را انتخاب کنید نه تصفیه شده. به عبارت دیگر از مصرف مواد غذایی حاوی قند، آرد سفید و فراورده های آن، شربت گلوکز و … دوری کنید و مصرف آرد و غلات کامل و همچنین حبوبات خشک را ترجیح دهید.

  • روزانه 1 مشت آجیل مصرف کنید

گردو، فندق، بادام زمینی، بادام هندی، تخمه کدو تنبل و … مواد غذایی سالمی برای افزایش وزن، کاهش تجمع چربی ها در رگ های خونی (به دلیل دارا بودن کلسترول خوب) و جبران کننده کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن هستند. مصرف روزانه یک مشت از این مواد مغذی می تواند به وزن گرفتن سالم شما کمک شایانی کند.

  • یک تا دو وعده میوه فصل تازه در روز مصرف کنید.
  • نوشیدن 8-10 لیوان آب در روز

سعی کنید این مقدار آب را بین وعده های غذایی بنوشید و از مصرف آب همراه با غذا پرهیز کنید.

  • استرس و اضطراب را کم و در صورت امکان از زندگی خود حذف کنید

داشتن استرس در برخی افراد موجب کاهش وزن و در برخی دیگر موجب پرخوری و افزایش وزن ناسالم می شود. علاوه بر این استرس عاملی برای تضعیف عملکرد ذهنی و جسمی شماست و می تواند بازدهی شما را در طول روز به طور قابل توجهی کاهش دهد. کاهش استرس با برخی تکنیک های روانشناسی و انجام ورزش هایی چون مدیتیشن و یوگا امکانپذیر است. با داشتن آرامش بیشتر هم کیفیت زندگی خود را بهبود خواهید بخشید و هم می توانید افزایش وزن سالمی را تجربه کنید.

  • کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بدن خود را جبران کنید

با انجام تمام موارد بالا و داشتن یک رژیم غذایی غنی انتظار می رود که بتوانید کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن خود را جبران کنید؛ اما سبک زندگی مدرن و صنعتی امروزی در برخی موارد باعث می شود که حتی با رعایت رژیم های غذایی سالم و غنی از انواع مواد مغذی نتوانید ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را به طور کامل از طریق تغذیه تامین کنید. برای این منظور توصیه می کنیم که اقدام به مصرف انواع ویتامین و مولتی ویتامین های دارویی با توجه به کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن خود نمایید. با این کار علاوه بر افزایش وزن سالم، بدنی ایمن، مقاوم در برابر انواع میکروب و ویروس ها و قدرتمند خواهید داشت.

در نهایت به یاد داشته باشید که درمان های تغذیه ای، مانند هر درمان دیگری، شخصی هستند و حتما باید زیر نظر متخصص تغذیه برای این منظور اقدام کنید. همچنین تاکید می کنیم که ممکن است برای دریافت وزن سالم، به مکمل ها یا درمان های پزشکی حمایتی در کنار تغذیه نیاز داشته باشید. جهت تهیه انواع ویتامین و مولتی ویتامین های مورد نیاز بدن خود می توانید از خدمات ما در داروخانه آنلاین دارو مارکت استفاده نمایید. ثبت سفارش خرید هم از طریق مراجعه به وب سایت ما و هم از طریق تماس با کارشناسان کادر پشتیبانی داروخانه آنلاین دارومارکت امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.