پوست،مو و ناخن

10 روش طبیعی برای درمان چین و چروک صورت – چگونه از چین و چروک صورت فرار کنیم؟

درمان چین و چروک صورت

چین و چروک پوست صورت یکی از مواردی است که با بالا رفتن سن دیده می شود. چین و چروک ها مخصوصا در بانوان عزیز باعث کاهش اعتماد به نفس شده و میتواند تا میزان زیادی در روحیه آنها تاثیر منفی بگذارد.

بسیاری از افراد با دیدن چین و چروک ها به دنبال برطرف کردن آنها هستند. راهکارهای مختلفی برای درمان چین و چروک های صورت وجود دارد که بطور قطع هر یک تاثیر خود را بر پوست دارند. اما کدام راهکار بهتر و مناسب تر است؟ در حقیقت هر روش میتواند به اندازه خود به درمان چین و چروک صورت کمک کند اما برخی روش ها موقتی هستند و باید هر چندوقت یکبار تمدید شوند.

 

برخی نکات هم هستند که اگر از ابتدا آنها را دنبال کنید دیرتر و کمتر با بروز چین و چروک پوست روبرو خواهید شد. این نکات پوست را شاداب نگه میدارند و همین امر باعث می شود تا چین و چروک ها دیرتر در روی پوست مشاهده شوند.

ما در این مقاله از قصد داریم تا برخی راهکارهایی که در درمان چین و چروک صورت موثر هستند را با هم بررسی کنیم، اگر این موارد مشکل شما هم هست در ادامه با دارومارکت همراه باشید.

 

عواملی که باعث ایجاد چین و چروک صورت می‌شوند؟

قبل از اینکه به سراغ راهکارهای درمان چین و چروک صورت برویم، بیایید تا با هم بررسی کنیم که عواملی سبب بروز آنها می شوند و برای آسیب کمتر به پوست از انجام هر یک خودداری کنیم. عواملی که سبب ایجاد چین و چروک در صورت می شوند عبارت اند از:

  • قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل نور خورشید
  • آب و هوای آلوده
  • عدم خواب کافی در طول شبانه روز
  • استفاده از دخانیات
  • نوشیدن الکل
  • تکرار برخی از حرکات در صورت مانند اخم کردن
  • استفاده بیش از حد قند
  • اضطراب و استرس
  • خشکی پوست و عدم استفاده از کرم مرطوب کننده

 

روش های طبیعی برای درمان چین و چروک صورت

همانطور که گفته شد روش های متنوعی برای درمان چین و چروک های صورت وجود دارد که هر یک بطوری در درمان تاثیر دارند اما موردی که مهم است مدت ماندگاری این روش هاست. درمان چین و چروک ها در مدت زمان کوتاه باعث برگشت آنها خواهند شد اما اگر برخی نکات را در همان ابتدا که پوست شاداب و جوان است رعایت کنید، دیرتر و کمتر در دام چین و چروک ها خواهید شد.

برخی از درمان های طبیعی تاثیر فوق العاده ای در بروز و درمان چین و چروک ها دارند. در ادامه تعدادی از این روش های طبیعی که میتواند به شما در کنترل آنها کمک را با هم بررسی خواهیم کرد:

بطور مرتب از ضدآفتاب استفاده کنید

جالب است بدانید اگر از کرم ضد آفتاب و ضد لک با SPF (فاکتور محافظت از پوست در مقابل خورشید) بالای 30 باعث جلوگیری از سرطان پوست خواهد شد. همچنین ضدآفتاب ها با قابلیتی که دارند با پیری پوست مقابله می کنند. اگر میخواهید پوستی شاداب و سالم با عمری طولانی داشته باشید بهتر از کرم ضدآفتاب مناسب و مرطوب کننده بطور مکرر استفاده کنید. البته اینکه چه نوع برندی را انتخاب می کنید و شامل چه مواد تشکیل دهنده‌ای است، میتواند تا میزان زیادی تاثیرگذار باشد. بهتر است نکات مهم در خرید ضدآفتاب را در نظر بگیرید.

تا حد ممکن از مصرف قند خودداری کنید

شاید برایتان سوال باشد که چرا پزشکان مدام به شما توصیه می کنند که از مصرف بیش از حد قند خودداری کنید. مصرف بی‌رویه قند و شکر در بدن باعث شروع فرآیند تولید گلیکاسیون glycation شده و در نهایت محصولی که از گلیکاسینپون به دست می آید، گلیکاسیون پیشرفته یا AGE (Advanced glycation end-products) است. یکی از مضرترین مواد برای پوست و ایجاد چین و چروک ها AGE است.

با گذشت زمان AGE ها کلاژن موجود در بدن را تجزیه می کنند و در نهایت پیری زودرس به سراغ پوست خواهد آمد. زمانی که شما از غذاهای سرخ کردنی استفاده می کنید، تولید و گسترش AGE ها را افزایش می دهید بنابراین توصیه می کنیم از روش هایی مانند آب‌پز کردن یا بخارپز کردن برای طبخ غذاها استفاده کنید. قندها و چربی ها میتوانند یکی از عوامل اصلی ایجاد چین و چروک صورت باشند.

 

دخانیات را در زندگی خود حذف کنید

همه میدانیم که مصرف دخانیات برای بدن بسیار مضر است اما شاید ندانیم که این میزان برای پوست صورت به دو برابر رسیده و ارتباط مستقیم با پیری پوست دارد. افرادی که مصرف دخانیات دارند خیلی زودتر روند پیری پوست را طی می کنند. پس متوجه باشید که دخانیات تاثیرات منفی بر پوست داشته و بهتر است هر چه زودتر مصرف آنها را کنار بگذارید.

 

روغن نارگیل فراموش نشود

روغن نارگیل به عنوان یک نرم کننده طبیعی میتواند باعث نرمی پوست و تاخیر در چین و چروک صورت شود. علاوه بر این روغن نارگیل از پوست محافظت کرده و سبب جلوگیری از خشکی پوست خواهد شد. روغن نارگیل را به صورت روزانه مصرف کنید و دست و صورت را با آن ماساژ دهید.

 

از مواد غذایی که بتاکاروتن استفاده کنید

یکی از مواد اصلی در تهیه کرم های ضدجوش بتاکاروتن یا ویتامین A هست. بتاکاروتن قابلیت محافظت از پوست و چشم ها در برابر اشعه فرابنفش دارد. بنابراین پشنهاد میکنیم استفاده از این مواد را در برنامه غذایی خود قرار دهید. همچنین استفاده از محصولاتی که حاوی بتاکاروتن است میتواند برای پوست مفید باشد و تاثیر مثبتی بگذارد. برای محافظت پوست در برابر اشعه فرابنفش تنها کافیست در طول روز میزان 30 میلی گرم بتاکاروتن استفاده کنید.

 

به حالت خوابیدن‌تان دقت کنید

نوعی دیگر از چین و چروک ها هستند که به چروک های فشاری معروف اند. که ناشی از حالت خوابیدن است. برای جلوگیری از بروز این نوع باید حالت خوابیدن خود را تغییر دهید و صحیح بخوابید. بهتر است طوری صورت‌تان را روی بالش قرار دهید که فشار زیادی به آن وارد نشود. با گذشت زمان این فشارها پوست را تضعیف کرده و آسیب پذیرتر می شود.

 

صورت‌تان را بطور منظم بشویید

شاید متوجه نباشید اما خوابیدن با آرایش در شب باعث آسیب زیادی به پوست خواهد شد. این مواد جذب به پوست شده و در نهایت سلول های پوستی را تخریب و از بین میبرند. بهتر از قبل از خواب 3 الی 5 دقیقه صورت‌تان را بشویید. استفاده از ژل و مواد شوینده مناسب شست و شوی صورت مواد آرایشی و آلودگی های روی پوست را از بین میبرد و روزنه ها باز می شوند و در نهایت پوست تنفس می کند.

 

از قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل نور خورشید بپرهیزید

مهمترین عامل ایجاد چین و چروک ها در پوست صورت اشعه فرابنفش خورشید است. انسان ها نمیتوانند اصلا در مقابل نور خورشید قرار نگیرند اما میتوانند با رعایت نکاتی این آسیب را به حداقل برسانند. بهتر است زمانی که در روزهای آفتاب قصد خروج از منزل را دارید از ضدآفتاب و کلاه استفاده کنید تا برخورد نور خورشید به پوست صورت‌تان به حداقل برسد.

 

پوست را بطور منظم در طول شبانه رو مرطوب نگه دارید

با کهولت سن و خشکی پوست چین و چروک ها روی پوست پدیدار می شوند. برای جلوگیری از بروز زود هنگام آنها یکی از روش ها مرطوب نگه داشتن پوست است. اصلا اجازه ندهید پوست به خشکی برسد و در طول روزها هر زما احساس کردید که نیاز است پوست را با کرم های مرطوب کننده و آبرسان مرطوب نگه دارید.

 

مصرف سدیم را کاهش دهید

همه میدانیم که خوردن غذاهای خوش نمک بسیار لذتبخش است اما نکته‌ای که اینجاست میزان زیاد مصرف سدیم میتواند سلامت پوست را خطر بیندازد و باعث ایجاد چین و چروک های ریز در روی پوست شود. برای درمان چین و چروک صورت بهتر است میزان استفاده از سدیم را در طول شبانه روز کاهش دهید و آب بیشتر مصرف کنید. خوردن آب زیاد نه تنها برای از بین رفتن چین و چروک ها موثر است بلکه باعث محو شدن لک ها و جای جوش ها روی پوست خواهد شد.

 

جمع بندی

چین و چروک روی پوست به هر حال روی پوست ایجاد می شود و امری کاملا طبیعی است. شما تنها میتوانید با رعایت برخی نکات آنها را به تاخیر بیندازید. یکی از عوامل زیبایی داشتن پوستی صاف، شاداب و سالم است که اعتماد به نفس را به همراه دارد. پس بهتر از نکات گفته شده در فوق کمک بگیرید تا همیشه پوستی جوان داشته باشید.

دارومارکت ارائه دهنده انواع لوازم آرایشی و بهداشتی به شما کمک می کند تا از شر چین و چروک های روی پوست نجات یابید. برای خرید و استفاده از هر محصول میتوانید از مشاوران ما کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *